Bez IBM świat byłby…bez kodów kreskowych?

Kiedyś to był największy informatyczny tytan świata. Już nim nie jest, ale to wcale nie sprawia, że stał się mniej ciekawy. Oto kilka ciekawostek z historii firmy IBM.

Mają tysiące patentów, zatrudniają tysiące ludzi i pracowali dla nich nawet nobliści. Firma IBM może się pochwalić wieloma osiągnięciami. Oto kilka z nich:

  • W 2008 IBM został pierwszą firmą w dziejach, która zarejestrowała 4000 patentów w ciągu jednego roku – więcej niż w tym czasie Microsoft, Hewlett-Packard, Oracle, Apple i Google razem wzięte. Nic dziwnego, IBM każdego roku przeznacza na badania oszałamiającą sumę sześciu miliardów dolarów.
  • Lista wynalazków stworzonych przez IBM jest długa. Zawiera między innymi taśmę magnetyczną, kody kreskowe, dyskietki, twarde dyski, czy pamięć RAM. Jak widać, bez tej firmy świat byłby zupełnie innym miejscem. Nie wiadomo, czy lepszym, czy gorszym, ale naprawdę innym.
  • W związku z tym w IBM pracowało aż pięciu zdobywców Nagrody Nobla, wszyscy z fizyki. Ich nazwiska to Leo Esaki (1973), Gerd K Binnig i Heinrich Rohrer (1986), J. Georg Bednorz i K. Alex Mller (1987).
  • W maju 1997 roku komputer szachowy Deep Blue stworzony przez IBM został pierwszą maszyną w historii, która pokonała ludzkiego mistrza świata. W tym przypadku akurat Garriego Kasparowa.
  • IBM ma najstarszych pracowników w branży IT. Średnia ich wieku wynosi 44 lata. Stąd i z ich potrzeby stabilizacji może wynikać fakt, że wytrzymują oni w swojej firmie średnio aż osiem lat, o sześć dłużej niż ci zatrudnieni w HP, Apple, Microsofcie czy Dellu.
Źródło: nt.interia.pl